MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Gazetecilere müdahale eden polisler hakkında soruşturma açılmasına izin verilmemesi – Gezi Anması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Genel
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2022
SON GÜNCELLEME TARİHİ
19/09/2022
CEZASIZLIK KATEGORİSİ
Saldırının Sorgulamaya ya da Yargılamaya Dönüşmemesi
MEDYA
Ulusal Medya

Gezi Direnişi’nin yıl dönümü olan 31 Mayıs’ta, haber takibi yapan dokuz gazeteci darp edilmiş, altı gazeteci de ters kelepçeyle gözaltına alınmıştı. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve DİSK Basın İş, gazetecilerin darp edilmesine ilişkin 3 Haziran 2022’de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuş ve söz konusu polislerin “görevi kötüye kullanma,” (TCK 257/1) “işkence,” “eziyet,” (TCK 94/1) “tehdit,” (TCK 106/1) “hakaret” (TCK 125) ve “kasten yaralama” (TCK 86) ile “iş ve çalışma hürriyetinin ihlali” (TCK 117) suçlarından cezalandırılmasını istemişti.

Suç duyurusunun ardından savcılık, şüpheli kamu görevlilerinin tespiti ve haklarında soruşturma izni verilmesi için İstanbul Valiliğine yazı yazmıştı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya imzasıyla 1 Ağustos 2022 tarihinde savcılığa gönderilen cevap yazısında, görevlilerin tespit edilemediği öne sürüldü. Yazıda ayrıca, söz konusu polislere soruşturma izni verilmesine ve disiplin soruşturması açılmasına gerek olmadığı, bu nedenle dosyanın işlemden kaldırılmasına karar verildiği bildirildi (19 Eylül).