MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Ceylan Şahinli’ye “örgüt propagandası” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Ceylan Şahinli
ŞEHİR
Ankara
MÜDAHALENİN YILI
2022
SON GÜNCELLEME TARİHİ
05/01/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Haber Ajansı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Cumhuriyet Savcılıkları
Soruşturma açılması
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında, 29 Ekim’den bu yana Sincan Kadın Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Mezopotamya Ajansı muhabiri Ceylan Şahinli hakkında “örgüt propagandası” (TMK 7/2) suçlamasıyla dava açıldı.

Şahinli, çıkarıldığı savcılık tarafından avukatı olmadan ifadesinin alındığını söyledi. Şahinli, davaya konu olan soruşturmanın 2017 yılında açıldığını ve şu ana kadar böyle bir soruşturmadan haberi olmadığını anlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan 5 Aralık 2022 tarihinde hazırlanan iddianamede, “Şüphelinin silahlı terör örgütünün suçun hukuki unsurlarında yer alan terör örgütünün; cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini silahlı terör örgütü üyesi olan kişiler üzerinden miting, gösteri veya sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yapmak suretiyle meşru gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek  şekilde propagandasını yapma eylemini gerçekleştirdiği anlaşılmakla” ifadelerine yer verilerek Şahinli’nin cezalandırılması talep edildi.

İddianame, 14 Aralık 2022 tarihinde Ankara 20. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşması 7 Mart 2023 tarihinde görülecek (5 Ocak).