MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Cengiz Çandar – “suç ve suçluyu övmek” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Cengiz Çandar
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
13/02/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Sosyal Medya Hesabı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 215

İstanbul 30. Asliye Ceza Mahkemesi, Gezi direnişi sırasında “Kırmızı fularlı kız” olarak tanınan ve Rojava’da IŞİD’in öldürülen Ayşe Deniz Karacagil hakkında 30 Mayıs 2017’de paylaşım yaptığı için gazeteci Cengiz Çandar’ı “suç ve suçluyu övmek” gerekçesiyle yargılıyor.

19 Ocak’taki duruşmada mahkeme, savcının talebine uygun olarak, gazetecinin ifadesinin istinabe yoluyla alınmasını kabul etti. Çandar hakkında Türkiye’ye geldiği takdirde ifadesinin alınması için yakalama kararı verdi. Bir sonraki duruşma 15 Nisan’da (19 Ocak).

15 Nisan’da görülen duruşmada mahkeme Çandar hakkındaki yakalama kararını kaldırdı ve Çandar hakkındaki istinabe işlemlerinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 23 Eylül’de (15 Nisan).

23 Eylül’de görülen duruşmada mahkeme istinabe evrakının beklenmesine karar verdi. Dava ileri bir tarihe ertelendi (23 Eylül).

8 Şubat’ta görülen duruşmada, mahkeme Çandar hakkında yazılan yurt dışı talimat cevabının dönüşünün beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 19 Nisan’da (8 Şubat).

Mahkeme, Çandar’ın avukatlarının talebi üzerine istinabe evraklarının dönüşünün beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 16 Haziran’da (19 Nisan).

16 Haziran’da görülen duruşmada, Çandar’ın avukatı istinabe işlemlerinin tamamlanmasının beklenmesini talep etti. Mahkeme, Çandar’ın istinabe ile alınacak ifadesinin beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 29 Eylül’de (16 Haziran).

29 Eylül’de görülen duruşmada, Çandar’ın avukatı, müvekkilinin beraatini talep etti. Savcı, derhal beraat için koşulların oluşmadığını söyleyerek talebin reddini istedi. Mahkeme, derhal beraat talebini reddetti, istinabe evraklarının tamamlanmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 22 Kasım’da (29 Eylül).

22 Kasım’da görülen duruşmada, kararını açıklayan hakim, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamak üzere Işıktaş ve müdafiine süre vererek davayı erteledi. Mahkeme ayrıca Çandar’ın dosyasının ise yeni bir esas numarasına kaydedilerek duruşma tarihinin avukatlarına bildirilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 13 Aralık’ta (22 Kasım).

13 Aralık’ta görülen duruşmada, Çandar’ın avukatı mazeret bildirerek katılmadı. Duruşma, dosya üzerinden görüldü. Bir sonraki duruşma 11 Nisan’da (13 Aralık).