MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Caner Taşpınar -“hakaret” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Caner Taşpınar
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
15/02/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Diğer
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 125/1

Gazeteci Caner Taşpınar hakkında “Damat: Fethullahçıların AKP’li Kayınpederleri” kitabı gerekçe gösterilerek eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve AKP Ankara MV Ali İhsan Arslan’a hakaret ettiği iddiasıyla dava açıldı. 11. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen davanın ilk duruşması 9 Şubat’ta.

9 Şubat’ta görülen ilk duruşmada mahkeme, müştekilerin suçtan zarar görme ihtimali nedeniyle davaya katılma talebini kabul etti ve esas hakkında mütalaanın hazırlanması için dosyanın iddia makamına gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 1 Temmuz’da (9 Şubat).

1 Temmuz’da görülen duruşmada mahkemeye yeni atanan savcı, dosyayı incelemek ve esas hakkında mütalaasını hazırlamak için ek süre talep etti. Bir sonraki duruşma 27 Ekim’de (1 Temmuz).

27 Ekim’de görülen duruşmada, mahkeme savcı değiştiği için mütalaanın hazırlanmadığını belirtti. Bir sonraki duruşma 6 Ocak’ta (27 Ekim).

6  Ocak’ta görülen duruşmada savcı mütalaasını sundu. Kitaptaki anlatımın “hakaret” suçunu oluşturmadığını belirterek gazeteci Taşpınar’ın beraatini talep etti. Mahkeme, katılan vekillerinin mütalaaya karşı beyanda bulunmak üzere ek süre talebini kabul etti. Bir sonraki duruşma 25 Ocak’ta (6 Ocak).