MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Canan Coşkun’a “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Canan Coşkun
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
17/01/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Diğer
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 6/1

Gazeteciler Canan Coşkun ve Barış Pehlivan, Aralık 2021’de hazırlanan DİAYDER iddianamesini haberleştirmiş ve bu davanın geçmişte Selahattin Demirtaş, Canan Kaftancıoğlu, Sırrı Süreyya Önder ve Çağdaş Hukukçular Derneği avukatlarına hapis cezaları veren, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkındaki Anayasa Mahkemesi kararını uygulamayan hâkim Akın Gürlek’in mahkemesinde görüleceğini belirtmişti.

Hâkim Akın Gürlek, İstanbul Başsavcılığı’na Coşkun ve Pehlivan hakkında suç duyurusunda bulundu. Soruşturma kapsamında savcı Cüneyt Kerimhan Acer, gazetecilere ‘terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek’ suçlamasını yöneltti. Gazetecilerin üç yıla kadar hapisleri isteniyor. Savcı Acer’in hazırladığı iddianame İstanbul 34’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi (5 Temmuz).

27 Ekim’de görülen duruşmada, mahkeme Pehlivan’ın reddi hâkim talebinin üst mahkemece değerlendirilmesine hükmetti. Bir sonraki duruşma 17 Ocak 2023’te (27 Ekim).

17 Ocak’ta görülen duruşmada, Akın Gürlek’in avukatı davaya katılma talebinde bulunarak Coşkun ve Pehlivan’ın cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme, Akın Gürlek’in avukatının katılma talebinin kabul edilmesine ve yazılı savunmaların sunulması için 15 gün süre verilmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca, savunmaların dosyaya sunulmasının ardından dosyanın esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için iddia makamına gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 9 Mayıs’ta (17 Ocak).