MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Can Dündar – ”Gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etme ve açıklama” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Can Dündar
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
27/12/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yayın Organı Sahibi Kişi
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 330/1

Cumhuriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın “MİT tırları” davasından ayrılan bir dosya kapsamında “casusluk” suçlamalarıyla yargılandığı davanın ilk duruşması 8 Haziran tarihinde İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Dündar “MİT tırları davası” olarak bilinen davada “casusluk” ve “silahlı terör örgütüne yardım” suçlarından 27 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Bu dava henüz devam ederken Dündar hakkında 1 Mart 2017 tarihinde Özgürüz adlı internet sitesinde yayımladığı video nedeniyle başka bir dava açılıp, bu dava dosyası MİT tırları davasıyla birleştirilmişti. Ancak Almanya’da yaşayan Dündar’ın bu dosya kapsamında ifadesi alınamadığı için ana davanın karar duruşmasında bu dosya ayrılmış, ayrı bir davaya dönüşmüştü.

Dündar ana davadan ayrılan bu dosya kapsamında “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla, gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askerî casusluk maksadıyla temin etmek” (TCK 328) ve “gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak” (TCK 330) suçlamalarıyla yargılanıyor. Yargılamayı yürüten İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Dündar hakkında tutuklamaya yönelik yakalama emri çıkarılmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca Dündar’ın Almanya’dan iadesi için talepname düzenlenmesi ve hakkında kırmızı bülten çıkarılmasına yönelik işlemlerin yapılmasına hükmetti. Bir sonraki duruşma 6 Ekim’de (30 Temmuz).

6 Ekim’de görülen duruşmaya yurtdışında yaşayan Dündar ve avukatları katılmadı. Mahkeme, suçtan zarar görme ihtimali olduğu için Recep Tayyip Erdoğan’ın da gazeteci Dündar’ın davanın duruşmalarına kabulüne karar verdi. Bir sonraki duruşma 29 Aralık’ta (6 Ekim). 

29 Aralık’ta görülen duruşmaya Dündar’ın avukatları mazeret bildirerek katılmadı. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi (29 Aralık)

27 Aralık 2022

27 Aralık 2022’de görülen duruşmada, mahkeme Dündar hakkındaki yakalama emrinin infazına ve yurt dışından iade talebinin ikmallerinin beklenilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 5 Nisan’da (27 Aralık).