MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Can Ataklı – “halkın bir kesimini alenen aşağılama” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Can Ataklı
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2022
SON GÜNCELLEME TARİHİ
10/11/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Televizyon
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 216/1

Tele1 kanalında yayınlanan “Gün Başlıyor” programının 21 Mayıs 2021 tarihli bölümündeki sözleri gerekçe gösterilerek dava açılan gazeteci Can Ataklı’nın “halkın bir kesimini alenen aşağılamak” suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in 20 Mayıs’taki Rize ziyaretleri sırasında çıkan olaylara ilişkin yorum yaparak tepki gösteren Ataklı hakkında hazırlanan iddianamede, Ataklı’nın yorumları ve tepkisi ile “Rize ve Rizelileri toplumun önüne atarak hakaret ve iftiralar sıraladığı” iddia ediliyor. İddianamedeki 40 müşteki arasında Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Rize İl Başkanlığı da bulunuyor.

16 Haziran’da görülen duruşmada, mahkeme davacı taraf olan Rize Dernekler Federasyonu yetkililerinin katılma talebini suçtan doğrudan zarar görme ihtimalleri bulunmadığından reddetti. Bir sonraki duruşma 20 Ekim’de (15 Haziran).

20 Ekim’de görülen duruşmada, savcı esas hakkındaki mütalaasını sunmak için dosyanın tarafına gönderilmesini istedi. Mahkeme talebi kabul etti. Bir sonraki duruşma 10 Kasım’da (20 Ekim).

10 Kasım’da görülen duruşmada, Ataklı’nın avukatının mazeret bildirmesi üzerine dava dosya üzerinden görülerek ileri tarihe ertelendi (10 Kasım).