MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Bülent Kılıç – “kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret”
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Bülent Kılıç
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
03/04/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Diğer
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 265

Agence France-Presse (AFP) fotomuhabiri Bülent Kılıç 26 Haziran 2021’de İstanbul Taksim’de düzenlenen 19. Onur Yürüyüşü’nü takip ederken gözaltına alındı. Polis Kılıç’a gözaltı uygularken boğazına bastırdı ve ters kelepçe yaptı. Kılıç Aynı günün akşamında serbest bırakıldı. İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Kılıç’ın Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldükten sonra gazeteci olduğunun anlaşıldığını iddia etti. (26 Haziran)

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı polisler hakkında soruşturma açtı. Kılıç da polislerden şikayetçi oldu. Manevi tazminatın yanı sıra hasar gören ekipman için tazminat talep etti. (4 Ağustos)

2023

İstanbul 8. İdare Mahkemesi, polislerin Kılıç’ı gözaltına aldıkları sırada “güç kullanma yetkisinin aşılarak orantısız şekilde güç kullandığı ve bu yönüyle de hizmet kusurunun oluştuğu”na hükmetti. Kılıç’a zarar gören ekipmanı için 10 bin 95 TL maddi ve 20 bin TL de manevi olmak üzere toplam 30 bin 95 TL tazminat ödenmesine hükmetti. (9 Ocak)

Polislere açılan soruşturmayı savcı Aysel Daşkıran kapattı. Daşkıran, polis memurlarının Kılıç’ın kamerasını bilerek yere attığına ve üzerlerine atılı “mala zarar vermek” suçunu kasten işlediklerine dair “her türlü şüpheden uzak, kesin, yeterli, hukuki ve inandırıcı bir delil elde edilemediği”ni belirterek suç unsurunun oluşmadığını belirtti.

Savcı Daşkıran aynı gün Bülent Kılıç hakkında iddianame hazırladı. Suç duyurusunda bulunulan Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde görevli iki polisin ifadelerine dayanarak gazeteci Kılıç’a “görevi yaptırmamak için direnmek” ve “kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret” suçlamalarını yöneltti. İstanbul 19. Asliye Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etti ancak henüz dava tarihi belirlemedi. (16 Mart)