MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Bizim Antalya haber sitesi sahibi Olgun Matur – “FETÖ üyeliği”yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Olgun Matur
ŞEHİR
Antalya
MÜDAHALENİN YILI
2016
SON GÜNCELLEME TARİHİ
21/09/2021
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yayın Organı Sahibi Kişi
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 314/2

Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Zaman gazetesi Antalya muhabiri Serhat Şeftali, Zaman gazetesi editörü Recai Morkoç, Zaman gazetesi muhabiri Osman Yakut, Zaman eski muhabiri Ömer Özdemir, Bizim Antalya haber sitesi sahibi Olgun Matur, Zaman ve Cihan Haber Ajansı muhabirleri Kenan Baş ve Cihat Ünal’ı tutuksuz yargılamaya devam etti.

Mahkeme savcısının sanıklar için “FETÖ üyeliği”nden 15 yıla kadar hapis cezası istediği dosyada, üç tanığın dinlenmesi kararı alındı. Ayrıca, Eagle adlı programa ilişkin Emniyet raporu da bekleniyor. Yargılamaya 12 Mart 2019 tarihinde devam edilecek (12 Ekim 2018).

25 Eylül 2020 tarihinde Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, yargılanan gazeteciler Özkan Mayda, Zaman ve Cihan Haber Ajansı eski muhabiri Cihat Ünal, Hasan Yavaşlar, Ömer Özdemir ve Adem Akyürek ile sekiz avukat hazır bulundu.

Mahkeme, mütalaanın hazırlanması için dosyanın savcılığa gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 12 Ocak’ta (25 Eylül).

12 Ocak’ta görülen sekizinci duruşmada savcı, mütalaasında gazeteciler Ali Orhan ve Hasan Yavaşlar’ın da aralarında bulunduğu sekiz kişinin beraatini, dosya kapsamında yargılanan yedi gazetecinin ise “örgüt üyeliği” suçlamasından cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme sanıkların mütalaaya karşı savunmalarını hazırlaması için duruşmayı erteledi. Bir sonraki duruşma 4 Mayıs’ta (12 Ocak).

21 Eylül’de görülen duruşmada, savunmaların ardından hükmünü açıklayan mahkeme, gazeteciler Kenan Baş, Ali Orhan, Hasan Yavaşlar, Özkan Mayda ve Onur Fazıl Soydal hakkında beraat kararı verdi. Cihat Ünal ve Ömer Özdemir’e “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 6 yıl 3’er ay, Serhat Şeftali’ye ise aynı suçlamayla 6 yıl 10 ay hapis cezası veren mahkeme, Olgun Matur ve Osman Yakut’a ise “örgüte yardım” suçlamasıyla 3 yıl 1 ay 15’er gün hapis cezası verdi (21 Eylül).