MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Erk Acarer – “iftira” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Erk Acarer
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2018
SON GÜNCELLEME TARİHİ
09/03/2021
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 267

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Türkiye’den Suriye’deki cihatçı gruplara sarin gazı yapımında kullanılan kimyasal silah hammaddesi sevkiyatı yapıldığına ilişkin iddiaları haberleştiren Cumhuriyet gazetesi İzmir muhabiri Hakan Dirik’i eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve MİT hukuk müşaviri Ümit Ulvi Canik’in şikayetiyle “iftiradan” yargılamaya devam ediyor. Dosyada, benzer iddiaları işleyen BirGün gazetesi yazarı Erk Acarer de yargılanıyor. Dirik, haberi basın özgürlüğü gereği yaptığını ifade ederken mahkeme, Acarer’in sanık sıfatıyla Almanya’dan ifade vermesini bekliyor. Yargılamaya 20 Aralık 2018 tarihinde devam edilecek.

Dirik’in katıldığı  20 Aralık 2018 tarihli duruşmada, gazete avukatı bu haberin CHP eski milletvekili Eren Erdem ile yapılan görüşmenin haberi olduğu anımsatılarak, Erdem’in tanık sıfatıyla dinlenilmesini istedi. Hâkim iddianameye sunulan CD’nin bilirkişiye iletilerek döküm alınmasına, Erdem’in dinlenmesi talebinin ise CD dökümünden sonra yeniden değerlendirilmesine karar verdi. Dava 2019 yılının Mart ayına  bırakıldı.

15 Mart 2018 tarihli duruşmada Eren Erdem’in ve Almanya’da bulunan Erk Acarer’in ifadelerinin alınması için duruşma 27 Eylül’e ertelendi. 27 Eylül tarihli duruşmada İstanbul 2 Asliye Ceza Mahkemesi Eren Erdem’in dinlenmesinin gerekli olmadığına karar vererek Acarer’in ifadesi için yapılan bildirimin akıbetinin beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 20 Aralık’ta.

15 Eylül 2020’de görülen duruşmada Hakan Dirik ve Erk Acarer’in avukatlarının mazeret bildirmesi sebebiyle duruşma görülmeden ileri bir tarihe ertelendi (15 Eylül).

12 Ocak’ta görülen duruşmada Acarer hakkında yakalama emrinin infazının beklenmesine karar verildi. Bir sonraki duruşma 9 Mart’ta (12 Ocak).

9 Mart’ta  görülmesi beklenen duruşma, Erk Acarer ve Hakan Dirik’in avukatlarının mazeret bildirmesi nedeniyle görülmedi. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi (9 Mart).