MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Can Uğur – “terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef göstermek” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Can Uğur
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
07/10/2021
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 6/1

Berkin Elvan’ın Gezi eylemleri sürecinde öldürülmesiyle ilgili soruşturmayı haberleştirirken “soruşturmasında adı geçen polislerden birinin yapılan haberlerde kimliğinin açıklandığı ve polisi ölümle tehdit eden sol örgütlere hedef gösterildiği” iddiasıyla üç gazeteciye üç yıl hapis istemiyle dava açıldı. Cumhuriyet gazetesi muhabirleri Canan Coşkun ve Ali Açar ile BirGün gazetesinden Can Uğur, Terörle Mücadele Kanunu’nun 6. maddesi uyarınca “terörle mücadelede görev almış kamu görevlisini hedef göstermek” suçlamasıyla İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 9 Nisan 2020’de yargılanmaya başlayacak (5 Aralık).

9 Nisan’da görülmesi planlanan ilk duruşma, 17 Eylül 2020 tarihine ertelendi (9 Nisan).

17 Eylül’de görülen duruşmada, Canan Coşkun ve Ali Açar’ın savunmalarının alınmasının ardından, mahkeme duruşmaya katılamayan Ali Açar’ın savunmasının tamamlanması için bir sonraki celseyi 10 Kasım’a erteledi (17 Eylül).

10 Kasım’da görülen duruşmada Coşkun ve Açar hazır bulundu; Açar ise İzmir’de olduğu için duruşmaya katılmadı. Gazetecilerin avukatları davaya konu haberde F.D. isminin geçmediğini ve suçtan zarar görmesinin söz konusu olmadığını belirterek müşteki sıfatının kaldırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti, bahsi geçen şahsın müşteki sıfatının sonlandırılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 23 Şubat’ta (10 Kasım).

23 Şubat’ta görülen davada avukatlar bu aşamada bir diyecekleri olmadığını belirtti. Duruşma, eksik hususların tamamlanması için ertelendi. Bir sonraki duruşma 8 Haziran’da (23 Şubat). 

8 Haziran’da görülen duruşmada, esas hakkındaki mütalaasını sunan savcı, “yaptıkları haber nedeniyle üzerlerine atılı suçu işledikleri anlaşılmaktadır” diyerek Coşkun, Açar ve Uğur’un cezalandırılmalarını istedi. Mahkeme gazetecilere mütalaaya karşı savunma yapmaları süre verdi. Bir sonraki duruşma 7 Ekim’de (8 Haziran).

7 Ekim’de görülen duruşmada, gazeteciler Coşkun, Açar ve Uğur beraat etti (7 Ekim).