MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Mustafa Kömüş – “hakaret” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Mustafa Kömüş
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
19/11/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 125/1

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, BirGün gazetesinde çıkan “Ekşi Sözlük’teki Berat Albayrak – Özge Ulusoy başlığı kaldırıldı” haberinde Berat Albayrak’a “görevinde dolayı hakaret” edildiği iddiasıyla gazete yetkililerini Uğur Koç, Mustafa Kömüş ve İbrahim Aydın’ı TCK 125. Madde uyarınca ve iki yıl 4 ay hapis istemiyle yargılamaya başladı.

Gazetecilerin yazılı savunmaların sunulmasının beklendiği gelecek duruşma 27 Şubat’ta (5 Aralık).

13 Eylül tarihli duruşmada, ara kararını açıklayan mahkeme, AYM’ye yapılan bireysel başvurunun sonucunun beklenmesi yönündeki talebi, sanıklar Aydın, Kömüş ve Koç’un üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyetini değiştirmeyeceği kanaatiyle reddederken; esas hakkında mütalaanın hazırlanması için dosyanın iddia makamına gönderilmesine hükmetti (8 Eylül).

19 Kasım’da görülen duruşmada, savcısı mütalaasında mahkumiyet için yeterli derecede ve şüpheden uzak delile ulaşılamadığı anlaşıldığından gazeteciler için beraat istedi (19 Kasım).

2022 

18 Kasım’da görülen duruşmada, mütalaasını sunan savcı Kömüş için hapis cezası talep etti. Mütalaanın ardından Kömüş’ün avukatı Güvercin yazılı beyan vermek için ek süre talep etti. Mahkeme, süre talebini kabul etti. Bir sonraki duruşma 8 Mart 2023’te (18 Kasım).