MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
BirGün çalışanları hakkında soruşturma – İsmail Arı
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
İsmail Arı
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
27/10/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hükmün açıklanmasının geri bırakılması karar verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 136

BirGün gazetesinin internet sitesinde 4 Ekim 2020 tarihinde ve gazetede 6 Ekim 2020 tarihinde yayımlanan “Kızılay Başkanı ile Genel Müdürü’ne kesilen para cezalarının belgelerine BirGün ulaştı” başlıklı haber nedeniyle, Kızılay Başkanı Kerem Kınık’ın gazete hakkında yaptığı suç duyurusu üzerine, yayın koordinatörleri İbrahim Varlı ve Yaşar Aydın ile muhabir İsmail Arı hakkında, “Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak” iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı (13 Ağustos).

12 Mayıs’ta görülen duruşmada, duruşma savcısı şikayetçi Kerem Kınık ve avukatının katılma talebinin kabul edilmesini talep ederek eksik hususların giderilmesini istedi. Suçtan zarar görme ihtimaline karşın müşteki Kerem Kınık’ın ve avukatının davaya katılma talebini kabul eden mahkeme, gazeteci Arı’nın avukatına savunmalarını bildirmesi için gelecek celseye kadar süre verdi. Bir sonraki duruşma 11 Ekim’de (12 Mayıs).

11 Ekim’de görülen duruşmada, savcı Arı’nın cezalandırılmasını istedi. Arı’nın avukatı Tolgay Güvercin buna karşılık esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapmak için ek süre talebinde bulundu. Mahkeme, Güvercin’in talebini kabul etti. Bir sonraki duruşma 27 Ekim’de (11 Ekim).

27 Ekim’de görülen duruşmada, mahkeme Arı hakkında 2 yıl hapis cezasına karar verdi, hükmün açıklanması geriye bırakıldı (27 Ekim).