MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Bilal Erdoğan’ın şikayeti üzerine Cumhuriyet gazetesi çalışanlarına açılan “hakaret” davası – Serkan Ozan
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Serkan Ozan
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
08/11/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Editör / Genel Yayın Yönetmeni
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Adli para cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 125/1

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Serkan Ozan, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Olcay Büyüktaş Akça, İnternet Sorumlu Haber Müdürü Ozan Yurtoğlu ve muhabir Hazal Ocak hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın şikayeti üzerine “Bilal Erdoğan’ın şanslı arkadaşı” ve “Arkadaş ihale zengini” başlıklı haberler gerekçe gösterilerek dört gazeteciye”hakaret” ve “iftira” suçlamasıyla dava açıldı.

İddianame İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi. Davanın 12 Ekim’de görülen ilk duruşmasında mahkeme savunmaların ardından davayı ileri bir tarihe erteledi (12 Ekim).

7 Şubat’ta görülen duruşmada mahkeme, sanık avukatlarına mütalaaya karşı yazılı beyanda bulunmaları için süre verdi. Bir sonraki duruşma 7 Haziran’da (7 Şubat).

7 Haziran’da görülen duruşmada, duruşma savcısı mütalaasını tekrar ederek sanıkların cezalandırılmasını istedi. Bilal Erdoğan’ın avukatı da mütalaaya katıldıklarını belirterek cezalandırma talep etti. Mahkeme, dosyadaki eksikliklerin tamamlanmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 8 Kasım’da (7 Haziran).

8 Kasım’da görülen duruşmada, mahkeme gazetecilerin üzerine atılı suçlamayı işlediklerine kanaat getirerek, ayrı ayrı 2 bin 180 TL para cezası ödenmesine hükmetti (8 Kasım).