MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Nazan Özcan – bianet’in ‘Gazetecilere açılan dava’ haberine dava
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
bianet
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2022
SON GÜNCELLEME TARİHİ
25/04/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yayın Organı
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 125/1

2022

bianet’in “Erdoğan’ın avukatının rüşvet iddialarını haberleştiren gazetecilere dava” başlığıyla konu edindiği haber hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal’ın şikayeti üzerine soruşturma açıldı ve dönemin bianet Yayın Yönetmeni Nazan Özcan ifadeye çağrıldı. Avukatı Meriç Eyüboğlu ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube’de ifade veren Nazan Özcan, “Haberde aktarılan tüm hususlar ‘iddia’ olarak belirtilmiştir. Dolayısıyla şikayetçinin iddia ettiği gibi ‘hakaret-iftira’ niteliği taşımamaktadır, söz konusu olan gazetecilik faaliyetidir” dedi ve üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini söyledi. (25 Mayıs)

Soruşturma davaya dönüştü. Nazan Özcan hakkında iddianame hazırlandı. Haberin “alenen hakaret ve basın ve yayın yoluyla iftira” suçunu oluşturduğunu belirten iddianame savcısı Türkşad Kunthan Uçuk, delillerin somut olduğunu belirterek Nazan Özcan’ın cezalandırılmasını istedi. İddianameyi kabul eden İstanbul 34. Asliye Ceza Mahkemesi ilk duruşma olarak 8 Aralık’ı belirledi (10 Ağustos).

8 Aralık’ta görülen duruşmada Nazan Özcan üzerine atılı suçlamaları reddetti. Özcan’ın avukatı Meriç Eyüboğlu da “hakaret” ve “iftira” suçlarının unsurlarının oluşmadığını belirtti. İnal’ın avukatı ise davaya katılma talebinde bulundu. Katılma talebini kabul eden mahkeme, davayı 22 Mart 2023’e erteledi. (8 Aralık 2022)

2023

22 Mart’taki duruşmaya Nazan Özcan ve avukatı Meriç Eyüboğlu mazeret bildirerek katılmadı. Mahkeme buna rağmen savcının dosyayı inceleyerek mütalaasını vermesini istedi. Duruşma savcısı da suçlama konusu haberin Özcan’a ait olmadığını ve isnat edilen suçların unsurlarının oluşmadığını belirti. Haber içeriğinin “hakaret” ve “iftira” içermediğini ifade ederek mahkemeden Özcan’ın beraatını talep etti. (22 Mart 2023)

İkinci duruşmada söz alan İnal müdafii Melike Nur Bak şikayetlerinin devam ettiğini belirterek Özcan’ın hakaret ve iftira suçlarından cezalandırılmasını istedi. Özcan’ın avukatı Meriç Eyüboğlu ise mütalaaya karşı yaptığı beyanda savcının beraat talebine katıldığını ifade etti. Dosyayı karar bağlayan mahkeme, Özcan’ın hakaret ve iftira suçlarından ayrı ayrı beraatına hükmetti. (25 Nisan 2023)