MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
bianet’in “gazetecilere açılan dava” haberine dava
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
bianet
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2022
SON GÜNCELLEME TARİHİ
10/08/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yayın Organı
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 125/1

bianet’in “Erdoğan’ın avukatının rüşvet iddialarını haberleştiren gazetecilere dava” başlığıyla konu edindiği haber hakkında soruşturma açıldı ve o dönem bianet Yayın Yönetmeni olan Nazan Özcan ifadeye çağrıldı.

Bugün avukatı Meriç Eyüboğlu ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube’de ifade veren Nazan Özcan, “Haberde aktarılan tüm hususlar ‘iddia’ olarak belirtilmiştir. Dolayısıyla şikayetçinin iddia ettiği gibi ‘hakaret-iftira’ niteliği taşımamaktadır, sözkonusu olan gazetecilik faaliyetidir” dedi ve üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini söyledi (25 Mayıs).

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal’ın şikayeti sonrası haberle ilgili başlatılan soruşturmada ifade veren bianet’in eski Yayın Yönetmeni Nazan Özcan hakkında iddianame hazırlandı. Haberin “Alenen Hakaret ve Basın ve Yayın Yoluyla İftira” suçunu oluşturduğunu belirten savcı, delillerin somut olduğunu belirterek Nazan Özcan’ın cezalandırılmasını istedi. İddianameyi kabul eden İstanbul 34. Asliye Ceza Mahkemesi ilk duruşma olarak 8 Aralık’ı belirledi (10 Ağustos).