MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
bianet editörü Evrim Kepenek’e açılan dava
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Evrim Kepenek
ŞEHİR
Rize
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
01/11/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 125/1

6 yaşındaki çocuğunu istismar ettiği için tutuklanan daha sonra da adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Refik Y., haberi kamuoyuna duyuran bianet editörü Evrim Kepenek’ten şikayetçi oldu. Refik Y.’nin cezaevindeyken hakaret ve özel hayatın gizliğini gerekçe göstererek şikayette bulunduğu öğrenildi. Kepenek, Rize Ardeşen Şehit Halis Karoğlu Polis Merkezi Amirliğine giderek ifade verdi (9 Ağustos)

Kepenek’e, 6 yaşındaki çocuğunu istismar ettiği için tutuklanan daha sonra da adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Refik Y.’nin şikayeti üzerine ‘hakaret davası’ açıldı (29 Aralık).

21 Haziran’da görülen duruşmada, mahkeme savunmaların ardından Kepenek ve avukatının mazeretini kabul ederek sanık Refik Y. avukatının zorla getirme kararı çıkarılması talebini ise reddetti. Mahkeme ayrıca Refik Y.’nin “çocuğun cinsel istismarı” suçlamasıyla yargılandığı davanın sonucunun beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 1 Kasım’da (21 Haziran).

1 Kasım’da görülen duruşmada, mahkeme Kepenek’in avukatının konu hakkında çıkan diğer haberleri dosyaya sunmak için süre talebini kabul etti. Bir sonraki duruşma 21 Şubat’ta (1 Kasım).