MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Beritan Canözer’e “örgüt propagandası yapmak” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Beritan Canözer
ŞEHİR
Diyarbakır
MÜDAHALENİN YILI
2022
SON GÜNCELLEME TARİHİ
17/11/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Sosyal Medya Hesabı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

JinNews muhabiri Beritan Canözer hakkında “örgüt propagandası yapmak” suçundan dava açıldı. Savcı, Canözer’in iki ayrı sosyal medya hesabından yaptığını iddia ettiği paylaşımlarla PKK’nin “eylem ve faaliyetlerini meşru gördüğü, benimsediğini” ileri sürerek, “basın ve yayın yoluyla örgüt propagandası yapmak” suçundan Canözer’in 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Canözer’e, daha önce aynı suçtan takipsizlik kararı verilmişti.

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul etti. Davanın ilk duruşması 31 Mart’ta (27 Mart).

31 Mart’ta görülen duruşmada, Avukat Temur, müvekkili Canözer’in maruz kaldığı yargısal taciz nedeniyle hukuki öngörülebilirlik ve belirlilik açısından hiçbir güvencesinin kalmadığını söyledi. Mahkeme, Canözer hakkında daha önce açılan dava dosyalarının dava dosyası arasına alınmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 21 Haziran’da (31 Mart).

21 Haziran’da görülen duruşmada, mahkeme Canözer hakkında aynı mahkemede ve bir diğer mahkemede açılan ve karara çıkan dava dosyalarının istenmesine ve beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 13 Ekim’de (21 Haziran).

13 Ekim’de görülen duruşmada, mahkeme Canözer’in Yargıtayda temyiz incelemesinde olan davasının sonucunun beklenmesi kararından oy birliğiyle vazgeçti. Savcı, Canözer’in üzerine atılı suçtan cezalandırılmasını istedi. Avukat Temur, mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre talep etti. Mahkeme, süre talebini kabul etti. Bir sonraki duruşma 17 Kasım’da (13 Ekim).

17 Kasım’da görülen duruşmada, mahkeme Canözer’e “örgüt propagandası” suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün ve 1 yıl 3 ay olmak üzere iki ayrı ceza verdi ve hükmü ertelemedi. Canözer’in avukatı kararı istinafa götürecek (17 Kasım).