MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Baransel Ağca’ya 3. soruşturma – “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak”
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Baransel Ağca
ŞEHİR
Elazığ
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
07/07/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Diğer
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 136

Gazeteci Baransel Ağca hakkında, Kazakistanlı öğrenci Yeldana Kaharman’ın 2019’daki şüpheli ölümüyle ilgili haberi nedeniyle üçüncü kez soruşturma açıldı. Ağca, soruşturmanın AKP milletvekili Tolga Ağar’ın şikayeti üzerine başlatıldığını duyurdu (1 Eylül 2021).

Gazeteci Baransel Ağca, 28 Mart 2019’da Elazığ’daki evinde ölü bulunan ve ölümü ile ilgili şüphelerin olduğu Yeldana Kaharman’ın otopsi ve toksikoloji raporunu sosyal medyada paylaştığı için yargılanıyor. İddianamenin kabulü ile yargılanmaya başlayan Ağca, “kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak” (TCK 136) suçlamasıyla yargılanıyor. Davanın ilk duruşması Elazığ 8. Asliye Ceza Mahkemesinde 13 Eylül 2022’de görülecekti. Hâkim mazeret bildirdiği için duruşma ileri bir tarihe ertelendi (13 Eylül).

2023

26 Ocak’ta görülen duruşmada, şikayetçi Zülfü Tolga Ağar’ın avukatı davaya katılma talebinde bulundu. Mahkeme talebi kabul ederek, Ağca’nın ifadesinin istinabe yoluyla alınması için gerekli işlemlerin başlatılmasına hükmetti. Bir sonraki duruşma 13 Haziran’da (26 Ocak).

Dördüncü duruşma 7 Temmuz 2023 günü Elâzığ 8. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Mahkeme, üzerine atılı suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle Ağca’nın beraatına hükmetti (7 Temmuz).