MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Baransel Ağca – “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” iddiası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Baransel Ağca
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
17/01/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Sosyal Medya Hesabı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 216/3

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından 16 Eylül 2021 tarihinde gazeteci Baransel Ağca hakkında “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” (TCK 216/3) suçlamasıyla iddianame düzenlendi.  İddianamede Ağca’nın Twitter hesabında 25 Aralık 2020 tarihinde yaptığı, haber içerikli olmayan bir paylaşımı suçlama konusu yapıldı (16 Eylül).

İddianamenin kabulüyle görülmeye başlayan davanın 21 Eylül’de görülen duruşmasında, savcı eksik hususların giderilmesini talep etti. Mahkeme, yurt dışında yaşayan gazeteci Baransel Ağca’nın açık adresinin bildirilmesi için avukatına süre vererek Ağca’nın savunmasının tespiti için uluslararası istinabe yazılmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca, emniyet tarafından hazırlanan araştırma raporunda yer alan ve Ağca’nın sosyal medya hesaplarının şifrelerini ele geçirmek için işlem yapan kolluk görevlisi hakkında avukat Baran Kaya’nın suç duyurusu talebini de hükümle beraber değerlendirilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 17 Ocak’ta (21 Eylül).

17 Ocak’ta görülen duruşmada, yurt dışında yaşayan Ağca ve mazeret bildiren avukatının katılmadığı duruşma ileri bir tarihe ertelendi (17 Ocak).