MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Azadiya Welat gazetesinin tutuklu eski yazı işleri müdürü İsmail Çoban – “örgüt propagandası yapma” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
İsmail Çoban
ŞEHİR
Diyarbakır
MÜDAHALENİN YILI
2018
SON GÜNCELLEME TARİHİ
31/01/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yazı İşleri Müdürü
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi 21 Kasım 2018 tarihli kararı ile, KHK ile kapatılan Kürtçe yayım yapan Azadiya Welat gazetesinin tutuklu eski yazı işleri müdürü İsmail Çoban’ı 15 haber ve yazı yoluyla “Zincirleme şekilde örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla beş yıl hapse mahkum etti. Kararda, “PKK’nin amaç ve görüşleri doğrultusunda Kürt sorununun ancak Abdullah Öcalan marifetiyle çözüleceği mesajı verilerek Öcalan’ın sürekli Kürt halkının gündeminde tutulması ve sahiplenmesinin amaçlandığı” belirtildi.

Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Çoban’a verilen 5 yıl hapis cezası, Çoban hakkında açılan başka bir dava gerekçe gösterilerek istinaf mahkemesince bozulmuştu.

Yeniden yargılamanın 29 Haziran’da görülen duruşmasında, savunmaların ardından duruşma sonunda hükmünü açıklayan mahkeme heyeti, Çoban’a “zincirleme şekilde örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla 4 yıl 6 ay hapis cezası verdi (29 Haziran).

2022

Gazeteci İsmail Çoban’ın yargılandığı dava yeniden görülmeye başladı. Mahkeme, Çoban’ın duruşmalardan vareste tutulmasına karar vererek suçlama konusu yapılan gazete sayılarının basın savcılığına ne zaman teslim edildiğinin araştırılması için yazı yazdı. Mahkeme, savcının esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması bir sonraki celseye kadar süre verdi. Bir sonraki duruşma 31 Ocak 2023’te (29 Kasım 2022).

31 Ocak’ta görülen duruşmada, mahkeme, suçlama konusu yapılan gazete sayılarının alındı belgesinin gönderilmesi için Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığına yazılan yazıya gelecek cevabın beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 11 Nisan’da (31 Ocak).