MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Aykut Küçükkaya’nın Bilal Erdoğan haberine erişim engeli
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Aykut Küçükkaya
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2014
SON GÜNCELLEME TARİHİ
19/03/2020
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yazı İşleri Müdürü
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Sulh Ceza Hakimlikleri
Erişim engelleme kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun
md. 9

Bilal Erdoğan’ın yanı sıra bazı Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarının ve TÜRGEV gibi eğitim alanında çalışan sivil toplum örgütü temsilcilerinin dahil olduğu bir toplantının ses kayıtlarına ilişkin haber, 04.08.2020’de Cumhuriyet Gazetesi internet sitesinde yayınlandı. Toplantıda, kız ve erkek çocuklarının ayrı okullarda okutulması ve imam hatip mezunlarının ataması konularının konuşulduğuna dikkat çekildi.

7 Ağustos’ta Bilal Erdoğan, kişilik haklarına saldırı oluşturduğu gerekçesiyle habere erişim engeli getirilmesini talep etti. İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği talebe uygun olarak, 11.08.2020 tarihli kararı ile söz konusu haber içeriğine erişim engeli getirdi. Bu karara yapılan itiraz İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nce 02.09.2014’te gerekçesiz olarak reddedildi.

Cumhuriyet Gazetesi internet sitesi sorumlu yazı işleri müdürü Aykut Küçükkaya, Anayasa Mahkemesi’ne 10.10.2014 tarihinde bireysel başvuruda bulundu.

AYM, 9 Ocak 2020 tarihli kararında basın özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. Mahkeme, yeni imam hatip liseleri açılmasının tartışıldığı ses kayıtlarının kamunun gündeminde yer alan, kamusal faydası yüksek bir tartışmaya katkı sunduğu ve haberin toplantıya katılanların kişilik haklarına saldırı oluşturduğunun açıkça ortaya konulmadığını kaydederek erişim engelleme kararının demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun olmadığına ve Küçükkaya’ya 6.000 TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi (9 Ocak).

EK BELGELER
Aykut Küçükkaya, B. No: 2014/15916, 9/1/2020
AYM Kararı 09/01/2020