MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Ayça Söylemez – “hedef gösterme” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Ayça Söylemez
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2023
SON GÜNCELLEME TARİHİ
19/03/2024
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Editör / Genel Yayın Yönetmeni
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 6/1

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu, Adalet Bakan Yardımcısı Akın Gürlek’in şikayeti nedeniyle bianet insan hakları editörü, gazeteci Ayça Söylemez hakkında iddianame hazırladı ve İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede “Düşünceyi açıklama özgürlüğünü, kamuoyu ve devleti korumaya yönelik olarak sınırlandırmak zorunludur” ifadesi kullanıldı ve “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek (TMK 6/1)” suçlamasıyla Söylemez’in 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Dava gerekçesi olarak Söylemez’in 18 Şubat 2020’de BirGün’de kaleme aldığı ‘Yetenekli hâkim bey’ başlıklı makale gösterildi. Söylemez makalesinde, o dönem İstanbul’da ağır ceza mahkemesi başkanı olan Akın Gürlek’in gazeteci Canan Coşkun, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, HDP’nin önceki Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar, Barış Akademisyenleri ile Sözcü gazetesi yönetici, yazar ve çalışanlarını yargıladığını yazmıştı.

Üç yıl önce yayımlanan yazıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Söylemez 22 Haziran 2023’te emniyete giderek ifade verdi. Gürlek’in baktığı davalar nedeniyle kamuoyunda bilindiğini ve isminin haber değeri taşıdığını söyledi.

Yazı içeriğinde herhangi bir örgüt ismi geçmediğini ifade eden Söylemez “Bakmış olduğu davalar ve bu davalar sonucu verilen kararlar ile ilgili zaten kamuya açık olan bilgileri yazdım. Bu sebeple Akın Gürlek’i herhangi bir örgütün hedefi haline getirdiğim söylenemez. Sonuç olarak bahse konu köşe yazısı gazeteci kimliğimle tamamen kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla ve basın ve ifade özgürlüğü çerçevesinde yazdığım yazıdır” dedi.

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etti. İlk duruşma 22 Kasım saat 09:45’te görülecek (27 Temmuz).

22 Kasım’da görülen duruşmada, esas hakkındaki mütalaasını sunan savcı, Söylemezin üzerine atılı suçtan cezalandırılmasını istedi. Bir sonraki duruşma 19 Mart’ta (22 Kasım).

bianet insan hakları editörü ve gazeteci Ayça Söylemez, Akın Gürlek hakkında BirGün gazetesindeki yazısı nedeniyle  “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek (TMK 6/1)” suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etti (19 Mart)