MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Artı TV Ankara Temsilcisi Sibel Hürtaş – “kamu görevlisine direnme” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Sibel Hürtaş
ŞEHİR
Ankara
MÜDAHALENİN YILI
2020
SON GÜNCELLEME TARİHİ
27/10/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Televizyon
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 265

Baroların yapısını değiştirmeyi öngören yasa değişikliği teklifinin görüşüldüğü Adalet Komisyonu’na katılmaları kabul edilmeyen baro başkanlarının TBMM önündeki bekleyişlerini takip eden Artı Tv Ankara Temsilcisi Sibel Hürtaş 3 Temmuz 2020 tarihinde gözaltına alındı (3 Temmuz)

Hürtaş hakkında, “kamu görevlisine direnme” suçlamasıyla 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Dava Ankara 37. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Yargılamanın 9 Kasım’da görülen ilk duruşmasında Hürtaş’ın savunmasının ardından söz alan müşteki polis, şikayetçi olmadığını ve davaya katılmak istemediğini söyledi. Mahkeme duruşmaya gelmeyen müştekilerin getirilmesine ve Güvenlik Şube Müdürünün tanık olarak dinlenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 12 Nisan’da (9 Kasım).

12 Nisan’da görülen duruşmada, tanık beyanları dinlendi. Mahkeme, müştekilerin zorla getirilmesine, zorla getirme müzekkeresine neden cevap verilmediğinin sorulmasına ve verilecek cevaba göre suç duyurusunda bulunulmasına ve tanık S.Ç’nin açık adresinin tespitinin beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 27 Ekim’de (12 Nisan).

27 Ekim’de görülen duruşmada, mahkeme Hürtaş’tan şikayetçi olan polislerin zorla getirilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 30 Mart’ta (27 Ekim).