MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Ahmet Kanbal – “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Ahmet Kanbal
ŞEHİR
Diyarbakır
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
03/02/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Haber Ajansı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 6/1

Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Musa Çitil’in şikayeti üzerine İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, gazeteciler Yağmur Kaya ile Ahmet Kanbal hakkında “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme” suçlaması ile soruşturma açıldı (21 Haziran)

Kanbal için düzenlenen iddianame Aydın 3. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Gazeteci için 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Yargılama Aralık’ta başlayacak (5 Ağustos)

Yargılamanın 10 Aralık’ta görülen ilk duruşmasında mahkeme ara kararını açıkladı. Musa Çitil’in katılma talebini kabul etti. Mahkeme Kanbal ve avukatının esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için ek süre verdi. Bir sonraki duruşma 2 Şubat’ta (10 Aralık)

2 Şubat’ta görülen duruşmada Kanbal mahkemeye erişim hakkını kısıtladığı ve tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, reddi hakim talebinin usule uygun olmadığı, yeterli delil bulunmadığı ve yargılamayı uzatmaya yönelik olduğu gerekçesiyle reddetti ve karar üzerine yapılacak itiraz için süre verdi. Bir sonraki duruşma 2 Mart’ta (2 Şubat)

2 Mart’ta görülen karar duruşmasında, mahkeme Kanbal’a “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme, “kamu görevlisine hakaret” suçlaması yönünden ise Kanbal’ın beraatına hükmetti (2 Mart).

İstinaf, Kanbal’a “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme” suçundan verilen 1 yıl 3 aylık hapis cezasını hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle kaldırarak, Kanbal hakkında beraat kararı verdi (3 Şubat 2023).