MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Taner Talaş – “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Taner Talaş
ŞEHİR
Adana
MÜDAHALENİN YILI
2018
SON GÜNCELLEME TARİHİ
20/06/2019
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yayın Organı Sahibi Kişi
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 220/7

Adana Medya gazetesi sahibi Taner Talaş, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “FETÖ üyeliğinden” ve 15 yıl hapis istemiyle tutuksuz yargılandığı davada 16 Şubat 2018 tarihinde beraat etti. Savcının beraat kararına itirazı üzerine Adana Bölge Adliye Mahkemesi’nce 24 Ekim 2018 tarihinde Taner Talaş hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmekten” 2 yıl 1 ay hapis cezasına karar verildi.

Tutuksuz yargılanan ve yerel mahkemede hakkında beraat kararı verilen TGS Adana Şube Başkanı Salim Büyükkaya, Adana Haber gazetesi sahibi Rifat Söylemez, Ekspres gazetesi sahibi Hakan Bülent Yardımcı, Abdurrahim Haklıkul ile Osman Palamut hakkında da savcının beraat kararına itirazı üzerine “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmekten” 2 yıl 1 ay hapis cezasına karar verildi.

Adana Bölge Adliye Mahkemesi, haklarında “örgüt üyeliğinden” dokuz yıl hapis cezası verilen tutuklu gazeteci Aytekin Gezici, hakkında yakalama kararı bulunan gazeteci Yüksel Evsen ve Mustafa Naim Yalçınel ile 7 yıl 6 ay hapse mahkum edilen Abdullah Özyurt’un cezalarını ise onadı.