MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
ABD merkezli Vice News muhabiri Philip John Pendlebury – “terörizme finansman yardımı” ve “terör örgütü propagandası” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Philip John Pendlebury
ŞEHİR
Diyarbakır
MÜDAHALENİN YILI
2017
SON GÜNCELLEME TARİHİ
14/11/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi, sokağa çıkma yasaklarına ilişkin belgesel çekmek amacıyla geldikleri Diyarbakır’da, 28 Ağustos 2015’te otellerinde gözaltına alınan ve bir süre tutuklu kalan ABD merkezli Vice News muhabiri Jacop Philip John Gingell Hanrahan, kameraman Philip John Pendlebury, tercüman Mohamed İsmael Rasool ve şoför Abdurrahman Direkçi’yi yargılamaya başladı.

Gazeteciler, “terör örgütüne bilerek yardımla üyelik”, “terörizme finansman yardımı” ve “terör örgütü propagandası” suçlamalarıyla 67 yıl hapis isteniyle yargılanıyor. Mahkeme 27 Şubat 2017 tarihli duruşmada, Direkçi ve Rasool’e yönelik adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağını kaldırdı. Dava 2017 yılının Temmuz ayına ertelendi.

Yargılamanın 24 Aralık’ta görülen duruşmasında İngiltere’de yaşayan sanıkların savunmalarının istinabe yoluyla alınması için Adalet Bakanlığına yazılan talimat yazısına henüz cevap gelmediği görüldü. Mahkeme, cevabın beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 20 Mayıs’ta (24 Aralık).

20 Mayıs’ta görülen duruşmada mahkeme, istinabe talebine verilecek yanıtın beklenmesi için davayı erteledi. Bir sonraki duruşma 23 Kasım’da (20 Mayıs).

23 Kasım’da görülen duruşmada mahkeme, gazetecilerin ifadelerinin istinabe yoluyla alınması için Adalet Bakanlığının İngiltere’ye yazdığı yazıya verilecek cevabın beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 24 Şubat’ta (23 Kasım).

2023

24 Şubat’ta görülen duruşmada sanık avukatları, İngiliz müvekkillerinin ifadelerinin İngiltere adli makamlarınca 5 Ocak’ta  alındığını söyledi. Avukatlar, mahkemeden ifadelerin beklenmesini istedi. Mahkeme, istinabe yoluyla alınan ifadelerin gönderilmesinin beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 26 Mayıs’ta (24 Şubat).

Davanın  14 Kasım’da görülen 17. duruşmasında mahkeme, dosyanın esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için savcılığa gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 21 Şubat’ta (14 Kasım).